Skip to Content

Welcome to censusrecords.com  Pay As You Go or Subscribe

Your Search

Refine Search

Add Household Member

Other Search Options

Narrow Results

  • State

  • Census Year

  • County

  • City/Township

  • Gender

  • Category

  • Record collection

  • Record set

  • Race

  • Record Type

107,675 results found

First Name, Last Name Birth Year Age Census Year State County City/Township Record set View
Teofelo Alcantara 1905 25 1930 Alaska First Judicial District Petersburg
John Aldemas 1900 30 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Pasqual Algoso 1889 41 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Eddie Aligaya 1909 21 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Felicisimo Alit 1900 30 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Ignacio Alo 1902 28 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Louis Alverez 1906 24 1930 Alaska Third Judicial District Unga
Johnie Apolinaris 1891 39 1930 Alaska Third Judicial District Anchorage
Casiana Aquino 1905 25 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Julian Aquino 1899 31 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Earl Ardinio 1895 35 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Rudolph Avelino 1907 23 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Leo Backta 1875 55 1930 Alaska First Judicial District Petersburg
Marcia Bacon 1903 27 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Raymond Bacon 1930 0 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Elisio Bagohin 1903 27 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Samuel Barros 1882 48 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Basilio Basilio 1900 30 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Eladio Belarde 1907 23 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Joe Bermanen 1884 46 1930 Alaska Third Judicial District Bristol Bay
D Berris 1902 28 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Lucio M Blanco 1876 54 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Vidola Blanco 1893 37 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Elisa Boguhim 1904 26 1930 Alaska First Judicial District Wrangell
Lawernce Bortista 1894 36 1930 Alaska Third Judicial District Unga
Secundo Boygaz 1888 42 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Burnerace Bristo 1890 40 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Gabino Cabarrubas 1886 44 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Yvonnie Cabarrubas 1920 10 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Luciana Cabigas 1890 40 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Simeon Cabigas 1895 35 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Pomperio Calisuro 1890 40 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Vityandrew Canite 1895 35 1930 Alaska First Judicial District Wrangell
Deigo Cantil 1887 43 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Santiago Cezar 1906 24 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Sixto Codala 1903 27 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Onofre Y Conoslanis 1905 25 1930 Alaska First Judicial District Juneau
Marcello Corts 1898 32 1930 Alaska Third Judicial District Seward
Pacual Costillo 1906 24 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan
Nicholas Crux 1902 28 1930 Alaska First Judicial District Ketchikan